11. Slet Klubu nebeských andělů ve větru, dešti a mracích

11. Slet Klubu nebeských andělů ve větru, dešti a mracích

Tak už je první letošní a zatím jediný podnik Klubu nebeských andělů za námi. Předpověď počasí ještě týden před sobotou 29 srpna ukazovala polojasno a pro piloty z celé republiky dobré letové možnosti bez nízké oblačnosti. Jak se blížil termín, už to nebylo tak optimistické.
Díky nařízení vlády a zákazu shromažďování od začátku roku se na tento podnik opravdu hodně pilotů těšilo. Svědčí o tom počty předběžně přihlášených a slova „těšíme se“ v emailech všech sportovních pilotů. Nakonec kdo nepřiletěl v pátek, měl od sobotního rána velké problémy, jak se do Jihlavy dostat. Nakonec krátce před polednem v Jihlavě vysvitlo slunko a oblačnost se roztrhala alespoň na chvíli. Při pohledu do meteo mapy ale na zbytku území ležela kupolovitá oblačnost, a tak se řada pilotů ze vzdálených částí ani nezvedla.

Nakonec bylo přeplněné celé parkoviště před areálem letiště a počet přítomných se zastavil na 380 lidech. Můžeme potvrdit, že i počet vydaných obědů tomuto číslu odpovídal.

11. Slet Klubu nebeských andělů a 9. Slet Letecké amatérské asociace ČR byl výjimečný i díky oslavě 3Oti let od založení LAA ČR. Původně plánované oslavy na březen v Brně, v místě vzniku a založení této organizace, byl rovněž díky COVID 19 přeložen právě na Jihlavské letiště v době sletu. Prezident LAA ČR a Klubu nebeských andělů tak při svém uvítacím projevu přivítali i zakládající členy asociace. Po vyhodnocení letošního roku pro členy klubu byla zahájena ve stanu GLOBAL ASSISTANCE rovněž oslava vzniku LAA ČR.
Na začátku po poděkování prezidenta LAA ČR všem za uplynulá léta byla promítnuta retrospektivní prezentace každého z 30ti let činnosti LAA ČR. Nebylo zapomenuto ani na před 11 lety založení Klubu nebeských andělů. Celá obrázková prezentace bude vystavena na webu LAA ČR a rovněž promítána u příležitosti výstavy v září v Brněnském komplexu Olympia.
Po celý den byla ve stanu GLOBAL ASSISTANCE živá diskuze o létání, o životě, piloti vzpomínali co bylo před třiceti lety a tak se i zakládající členové dostali zpátky do běžné problematiky každodenního létání a leteckého života, předpisů a krásných létajících strojů, které za těch třicet let vznikala a létala.
Po sečtení příchozích letadel jsme se nakonec přiblížili k 60ti strojům. V brzkém odpoledni kolem třetí hodiny se řada pilotů rozhodla využít zmenšené oblačnosti a postupně do pěti se letiště téměř vyprázdnilo až na výjimky pilotů, kteří se rozhodli ještě jeden den zůstat a v klidu odletět až v neděli. To už bylo opět krásné babí léto a letově naprosto v pořádku.

Celkově se akce vydařila a obě organizace Klub nebeských andělů a Letecká amatérská asociace ČR ve stanu GLOBAL ASSISTANCE společně s piloty prožili krásný odpočinkový, ale i pracovní den, plný setkání s lidmi kolem létání. Děkujeme všem, že se zastavili. Věříme, že příští rok už bude vše opět normální.