First Aid poprvé - NYMBURK

Na letišti v Nymburce se v sobotu 24 března sešla před 10 hodinou celá skupina účastníků prvního školení první pomoci projektu First Aid. Musíme poděkovat místním pilotům a zejména Jirkovi Koubíkovi za přípravu. Místnost pro školení byla vytopena a prostor byl připraven pro školení i praktickou část velmi dobře.
Nainstalovali jsme techniku promítání, odzkoušeli a po prezenci všech přihlášených jsme přesně v 10 hodin začali s teorií první pomoci při život ohrožující situaci. Teorie byla rozdělena na dva celky zhruba po hodině. Na poledne přivezli výborný oběd od místního hoteliéra. Po obědě jsme dokončili teorii a začala praxe. Myslím, že každý z účastníků byl překvapen, že si všechny způsoby záchrany podstatných životních funkcí musí vyzkoušet a nejenom jednou. Jenom zaškrcení masivního krvácení bylo ve čtyřech způsobech s použitím nejenom profesionálních škrtidel. Bezpečnostní pásy z auta bylo jednoduché přeříznout řezákem, ale že jdou použít i jako účinné škrtidlo napadlo jenom jednoho či dva. I to byla taktika získávání zkušeností a praxe, kterou každý zkusil. Při zkoušení technik záchrany byl školitel Petr Knejfl účasten u každého a rovnou upozorňoval proč a jak nejrychleji a správně udělat zákrok.
Později odpoledne nastalo i praktické zkoušení na figurantech. Figurant vybraný z účastníků byl označen na těle body problému a bylo na ostatních zjistit co mu je. A stanovit postup jak rychle poskytnou účinnou pomoc. Po ukončení „zásahu“ pak Petr Knejfl vyhodnotil celý průběh, aby si všichni uvědomili, co je primární a jakým způsobem je možno daný problém řešit.
Po 17 hodině byly všem absolventům předány osobní certifikáty a plastické karty projektu First Aid spolu se speciálně vytvořeným letákem První pomoci. Ten by jim měl, i po delší době bez zkoušení, připomenout způsoby a postupy záchrany života při život ohrožující situaci, který si zažili tento víkend. Všichni účastníci byli spokojeni a strávený čas osobního volna bude pro všechny přínosem. Sportovní Piloti tak opět ukázali, že nejenom lítání ale i osobní touha pomoci při různých krizích je jejich krédem. Děkujeme všem z Nymburského letiště a věříme, že se i v dalších termínech setkáme se stejně vřelým přístupem a zájmem.