First Aid v Brně byl výjimečný

First Aid v Brně byl výjimečný

Třetí kurs v pořadí byl zcela určitě výjimečný. Počet přítomných pilotů přesáhl 20, krásné prostředí nově dovybavené klubovny Aeroklubu Brno Slatiňany, letní počasí od rána a samí příjemní lidé s moravskou náturou a pohostinností. To všechno na letišti aeroklubu za branou Schengenského prostoru letiště Tuřany v sobotu 14.4.2018 vytvořilo úžasné podmínky pro celodenní školení první pomoci projektu First Aid.
Výjimečný počet účastníků byl dán i faktem, že se v průběhu prvních dvou termínů někteří piloti nemohli svého kursu zúčastnit a tak byli převedeni do Brna. I proto jsme na tento termín doplnili tým školitelů o dalšího člena. A tak se Petr Knejfl, Pavel Vyskočil a Martin Vyskočil od rána připravili na opravdu náročný den.
Všichni piloti dorazili včas a po registraci u Martiny Podleské a představení scénáře na celý den bylo školení zahájeno. Po obecném představení a prezentaci jednotlivých technik záchrany byl oběd, po kterém jsme představili všem sanitku GLOBAL A SSISTANCE. Málo kdo viděl sanitku zevnitř a pokud vůbec tak většinou jako nemocný či zraněný. A to si myslíme, že ani nevnímal co všechno je možné v sanitce udělat pro život člověka. Erudovaný profesionál Martin Vyskočil spolu s Pavlem představili jednotlivé prostředky používané profesionály během transportu. Ukázali na figurantce (Martina Podleská) i fixaci zraněného a naložení na převozní lehátko a zajištění v prostoru sanitky. Myslíme si, že i to přispělo k celkovému náhledu účastníků na odpolední praktické nácviky techniky záchrany při život ohrožujícím zranění.
Aby se vše stihlo v rozumném čase, byli účastníci kursu rozděleni na tři skupiny a každý ze školitelů předváděl rozdílné části předem daných způsobů a postupy záchrany života. V jednotlivé části tak každý zkusil na vlastním těle a rovněž na druhém jak zprávně naložit škrtidlo další techniky. Po ukončení kdy všichni dostali na všech třech stanovištích základy a praktické nácviky se opět provedlo přezkoušení a test na reálném případě. Figuranti a figurantky byly polepeni na těle páskami s popsaným zraněním a v průběhu ošetření se měnila i situace životních funkcí podle lektora. Vybraní piloti museli zjistit, co všechno se stalo a ošetřit zraněného spolu s pomocníky, které si přizvali. Bylo jasně vidět, jak si během jednoho dne všichni uvědomili, co vše je nutné udělat a jak se chovat v případě nehody vozidla či letadla a jaké postupy vedou k záchraně života do příjezdu sanitky.
K večeru byly pro všechny připraveny a rozdány certifikáty o proškolení v daných oblastech záchrany života a kartičky, které toto absolvování prokazují. Lékárničky speciálně vybrané a vybavené pro poskytnutí First Aid pomoci budou po dodání od výrobce zaslány všem proškoleným účastníkům kursu.

Děkujeme všem sportovním pilotům, kteří chtějí v rámci svého koníčku udělat i něco pro ostatní a takto vyškolení absolventi opravdu mohou pomoci při ohrožení života kohokoliv z nás.