IX. Slet KNA a VII. Slet LAA ČR sobě_2018

IX. Slet KNA a VII. Slet LAA ČR sobě v roce 2018

Tak se již IX. Slet Klubu nebeských andělů a VII. Slet LAA ČR „sobě“ opět povedl.
I přes nepřízeň počasí se v Jihlavě na letišti za celý den slétlo vice než 250 sportovních pilotů. Spolu s „doprovodem“ se tento den zastavilo zhruba 320 lidí. Tedy sečteno podle vydaných obědů. Ranní obloha a předpověď počasí nebyla příznivá. Přes to přiletělo (do posunutého zahájení) více než 100 letadel s posádkou.
Díky počasí bylo padáčkářů poskrovnu a rovněž měli důležité akce v Beskydech a Přibyslavi. Řada pilotů se po hlavním dopoledním programu sletu ještě zaletěla podívat na další akce. Celkově byl pohyb na letišti spočítán na 191 letadel a SLZ. Během dne se od západu projasňovalo, ale většina pilotů na východ od Jihlavy ani nevytáhla letadla z hangárů. To byl asi hlavní důvod menšího počtu účastníků. Program byl ale zcela podle tradice plný zajímavých přednášek a ukázek po celý den.
Při posunutém zahájení (v půl jedenácté) zástupci obou pořadatelů uvítali přítomné piloty. Jirka Koubík jménem LAA ČR v krátkosti představil celodenní program. Rovněž se vzpomnělo na Honzu Brskovského, který letos bohužel odešel bez možnosti návratu. Jirka Machovec přivítal piloty jménem nepřítomného Petra Bolda. Generální ředitel GLOBAL ASSISTANCE a.s. Ing Marek Jaroš byl bohužel rovněž pracovně mimo republiku a tak byl slet ve stručnosti, krátce a oficiálně zahájen. Sportovní piloti, Nebeští andělé rovnou přešli z prostoru před hangárem do stanu.
Zde byla v úvodní části představena roční činnost klubu a plány do budoucnosti. Byla několikrát zdůrazněna ubývající aktivita členů klubu oproti rostoucímu počtu. Klesá měsíční počet volání informací o dopravní situaci. Provoz radiosíti pro komunikaci přímo s letadly něco stojí. Nový projekt FIRST AID, benefity v podobě bezplatných aktivací Databáze letišť, pravidelná setkání na akcích pořádaných Klubem nebeských andělů, Vždy „plný servis“, občerstvení a drobnými dárky. To vše slouží jako poděkování všem aktivním pilotům. Ale těch je stále stejný počet = jedna desetina z celkového počtu členů, ostatní jsou zatím neaktivní. Bylo by výborné, kdyby se do konce roku povedlo aktivitu znovu nastartovat. Každý z pilotů jezdí autem, každý se setká na silnicích s kolonou či problémem.

Bezplatné číslo 800 122012 je k dispozici každý den,
zdarma tak můžete nechat informaci o dopravě a zprávu pro ostatní řidiče.


Budeme tak moci znovu říci novinářům, jak jsou piloti aktivní a pomáhají všem okolo. Samozřejmě GLOBAL ASSISTANCE a.s. provoz klubu po celou dobu hradí, ale není možné majitelům společnosti předložit rozpočet bez argumentů. A těmi argumenty je právě aktivita a vzájemná spolupráce všech členů Klubu nebeských andělů.

Po prezentaci činnosti klubu a představení plánů do budoucna měl krátké slovo i Petr Tomášek. Ten představil svoji knihu „Říkají mi Kamikadze“ s přímluvou „všichni noví piloti by si měli knihu přečíst, aby se vyvarovali jednání a chyb, které jsem při svém pilotování zažil“. Po té pokračovaly odborné přednášky na učebnách letiště i ve stanu. Odpolední praktická medická ukázka probíhala přímo v hangáru letiště, bylo tam příjemněji.
Po celý den bylo ve stanu GLOBAL ASSISTANCE a.s. plno a probíhala setkání pilotů z různých koutů republiky. Krátce po sedmnácté hodině zbylo na letišti již jen několik letadel a pilotů. Počasí opravdu po celý den neukázalo sílu sluníčka a tak se každý snažil dostat „domů“ v rozumné době.

Ještě jednou bychom rádi poděkovali všem aktivním pilotům a věříme, že se i ostatní zapojí a pomohou tak dále propagovat dobré jméno a renomé Klubu nebeských andělů a sportovních pilotů napříč celou zemí.