Jihlava 2017 byla výjimečná..

Poslední srpnový víkend roku 2017 byl výjimečný. Na letišti Aeroklubu Jihlava – Henčov se tento den uskutečnil již 8. Slet klubu nebeských andělů a 6. Slet LAA sobě. Organizátoři obou sletů již od časného rána sledovali počasí a díky tomu, že se přízemní mlhy v okrajích republiky zvedly přiletělo mnoho sportovních pilotů ze vzdálených míst. Z Frenštátu, Tachova, Budějovic, ale i ze Slovenska a dokonce i z Rakouska. Zkrátka tento den na letišti a ve stanu Klubu nebeských andělů TO ŽILO, Po zahájení, které proběhlo krátce po desáté se většina pilotů shromáždila ve stanu Global Assistance a Petr Bold, jako prezident klubu seznámil příromné s běžným děním v klubové činnosti a představil hlavní novinku letošního sletu.

Projekt FIRST AID pro členy klubu Nebeských andělů. Jeho hlavním motem je domluvit způsob proškolení zájemců z řad pilotů na celém území republiky v obecné První pomoci při krizových situacích nejenom na letištích a leteckých nehodách. Zvýšení prestiže proškolených pilotů a tím zvýšení povědomí veřejnosti o sportovních pilotech. Je řada kritických situací na silnici, v místě kde piloti žijí a pracují a kde se všude mohou svojí odbornou činností zapojit do PŘEDLÉKAŘSKÉ PRVNÍ POMOCI. Našli jsme první zmínky o tomto prvním kroku pro záchranu ohroženého života již v materiálech druhé světové války. Britské velení vydalo skládačku, leták kde jsou popsány základní úkony zjištění rozsahu zranění a způsoby zajištění zraněného do doby, než přijde lékařská pomoc. Již v roce 1943 si tak uvědomili, že pro zabránění fatálních následků je prvních 10 minut pomoci nejdůležitější pro záchranu života. To samozřejmě platí i dnes a s tím počítá i PROJEKT FIRST AID.

Po celý den až do večera bylo počasí nádherné a po celé republice letové. Takže i v pozdním odpoledni na letišti přistávala další letadla s piloty a spolucestujícími. Prezident LAA ČR přiletěl odpoledne z Břeclavi, kde byl na ukončení mistrovství Evropy v motorovém paraglidingu (bližší informace ZDE)

Před stanem Global Assistance probíhala po celý den evidence stávajících Nebeských andělů a zároveň zápis přihlášek nových pilotů, kteří se do projektu přihlásili. V otevřeném stanu byl příjemný stín a o trochu lepší teplota než venku na ploše. Občerstvení bylo vynikající a po celý den se točilo NePIVO, tedy nealkoholické a studené nápoje, které byly potřebné pro všechny účastníky. Od snídaně bylo ve stanu stále plno a probíhala osobní setkání pilotů z celé republiky. Odborné lékařské přednášky ve stanu a před hangárem zaujaly mnoho pilotů, a bylo „plno“.

Celkově se na letišti během dne vystřídalo 500 pilotů a návštěvníků a více než 200 letadel bylo na poledne spočítáno na ploše.

Ze všech stran byla slyšet slova chvály a uspokojení z průběhu celé akce, za což pořadatelé obou sletů děkují všem. Pevně věříme, že i příští slet v Jihlavě se stane důležitým a červeně označeným dnem v kalendáři každého sportovního pilota a člena Klubu nebeských andělů.