Jsme na příjmu a co vy?

Již při loňském představení radiotelefonické sítě Klubu Nebeských Andělů na IV. Sletu v Jihlavě jsme žádali všechny přítomné o zkoušku spojení. Díky dobrému počasí po celou zimu jsme mohli provést desítky testů spojení s aktivními piloty. Máme tak první zkušenosti s dosahem a stále doplňujeme mapku pokrytí. Testy probíhaly převážně na Pražské frekvenci 131,400. I proto, že tento vysílač pokrývá podle papírových předpokladů více než třetinu území. Na jihu Moravy se povedlo několik testovacích spojení z větší výšky, stejně jako na severní Moravě. Ale to se teprve ukáže v provozu, který teď nabírá obrátky.

Pro připomenutí a ULOŽENÍ frekvencí do předvoleb:
volací znak frekvence
DOPRAVA PRAHA 131,400
DOPRAVA BRNO 131,975
DOPRAVA OSTRAVA 131,900

Po celou dobu od spuštění sítě v září denně zaznamenáváme rušivá spojení s dopravními letadly, která se hlásí na letiště ve Vídni a v Krakově. Občas jsou slyšet i na Pražské frekvenci. Proto jsme projednávali s dodavatelem možnost rozlišení oprávněných spojení a iniciování přijímače po „trojím zaklíčování“. Po dotazu u Norského výrobce, ale byla tato funkce odmítnuta. Po delším hledání se dnes můžeme pochlubit, řešení se našlo. U Českých radioamatérů se našel člověk, který pro nás podle zadání vyrobil přídavný modul pro pracoviště operátora . Toto „na míru“ vyrobené zařízení, po trojím zaklíčování spustí nahrávání a zároveň opticky upozorní přítomné operátory na probíhající komunikaci. Tak by se nemělo stát, že budeme celé dny zbytečně sledovat cizí rozhovory. Podle prvních testů tak budou všechna spojení od Nebeských Andělů přednostní a informace bude zaznamenána. Spuštění celého zařízení, instalace programu a nahrávacího modulu do počítače, proběhlo na konci května a testujeme. O dalším postupu a zkušenostech z provozu sítě vás budeme průběžně informovat.

Důležité je pro vás TROJÍ ZAKLÍČOVÁNÍ před vlastním vysíláním.
Tento postup můžete vyzkoušet již dnes. V časopisu LAA ČR PILOT v dubnovém čísle vyšel článek o zimních zkušenostech s radiokomunikací a zároveň s tím v příloze údaje a frekvence na všechny tři vysílače. Na podrobnosti se můžete dotázat přímo na machovec@1220.cz .