Sezóna 2016 / databáze letišť

27. prosinec 2016

Zima už se vzdala, létání se začíná díky počasí dařit a na obloze už jsou tak k vidění desítky SLZ. Dny se prodloužili a letištní plochy oschly a ztvrdly. Tedy nebrání už nic příjemnému létání a vymetení pavouků z výfuků.

Tradičně se nám podařilo v minulém týdnu (31.3.2016) rozeslat poštou vouchery na aktivaci placené verze Databáze letišť pro Apple zařízení. Tedy iPady a iPhony s iOs 7.x a vyšší. Díky leteckým mapám, ale i pozemní či satelitní mapě, se při přeletu neztratíte a při zobrazení jednotlivých chráněných prostorů si můžete trasu naplánovat v klidu doma. A pokud si pustíte i meteo radarové služby, vyhnete se mrakům a bouřkám v přímém přenosu, tedy i během letu. Údaje jsou doplněny o téměř všechny plochy vhodné k přistání, takže na všechna letiště bez velkého shánění dostanete plánek drah i s kontakty a službami (AIP) v podokně aplikace. Data jsou několikrát během sezony doplňována a aktualizována a k procvičení angličtiny je možné si stáhnout i tuto jazykovou mutaci.

Pokud se do vaší poštovní schránky dopis nedostal, není nic ztraceno. Napište email organizátorům Klubu nebeských andělů s přesnou poštovní adresou a voucher a kódem k aktivaci vám zašleme. Ta aktuální a správná poštovní adresa je důležitá pro vás a slouží zejména pro přímou komunikaci a zasílání samolepek, triček a dalších klubových věcí, které se do „emailu nevejdou“.

Upozorňujeme na letošní novinku v letecké radiové komunikaci a to přechod na rozestup ladění 8,33kHz. Řada letišť a prostor tuto změnu již má a ostatní během roku mohou přecházet. Před vlastním letem na „nové trasy“ je dobré se po telefonu informovat na jaké frekvenci pracuje AFIS, nebo RADIO, případně jaké jsou platné novinky této sezóny.

Přejeme všem každé přistání dobré a krásné lety po celou sezonu.